Nadácia Kvapka Nádeje

Bojovník Gabko urgentne hľadá svojho Dobráka od Kosti!

Gabko musel zostať dlhých sedem týždňov v Bratislavskej nemocnici, kde začal veľmi náročnú imunosupresívnu liečbu zameranú na kostnú dreň, ktorá má na starosti tvorbu nových krvných buniek. Táto liečba bohužiaľ nie vždy zaručuje úspešnosť liečby takých závažných ochorení. Preto u Gabka, pre prípad nedosiahnutia požadovaných výsledkov liečby, ako alternatíva sa pripravuje transplantácia krvotvorných buniek, ktorá by jeho krvotvorbu nanovo naštartovala.

Pre úspech transplantácie krvotvorných buniek, resp. kostnej drene je však nutné nájdenie konkrétneho vhodného darcu, pre každého pacienta. Časť pacientov nájde vhodného darcu medzi svojimi súrodencami, ale ostatným pacientom, čo je aj Gabkov prípad, musia transplantačné strediská vyhľadať vhodného nepríbuzenského darcu v registroch dobrovoľných darcov.

Bojovník Gabko urgentne hľadá svojho Dobráka od Kosti!Transplantácia krvotvorných buniek je však na rozdiel od darovania samotnej krvi, neporovnateľne zložitejšia. Pri darovaní krvotvorných buniek sa musí zhodovať až desať transplantačných DNA znakov darcu a príjemcu, aby imunitný systém pacienta nové krvotvorné bunky prijal. Tým sa bohužiaľ výrazne znižuje pravdepodobnosť nájdenia vhodného darcu, až natoľko, že šanca zhody dvoch nepríbuzných osôb je len cca 1%. Nájsť vhodného darcu je veľmi komplikované a vstupuje sa do registra opakovane, s očakávaním, že sa medzičasom register obohatil o nového darcu, ktorý bude vhodný pre konkrétneho pacienta, pre ktorého sa doteraz nepodarilo nájsť darcu.

Často majú ľudia dojem, že sa ich táto téma netýka, lebo sú mladí, žijú zdravým životným štýlom, športujú a možno aj chodia do kostola. Počet onkologických ochorení však stúpa a tieto zákerné choroby sa žiaľbohu bez varovania objavujú u ľudí bez ohľadu na ich vek, bydlisko, vzdelanie, štýl života, či finančný alebo sociálny status. Každých 10 minút sa v EÚ diagnostikuje nový prípad rakoviny krvi a pre každého siedmeho pacienta sa bohužiaľ nepodarí nájsť vhodného darcu, ale to môžeme zmeniť.

Bojovník Gabko urgentne hľadá svojho Dobráka od Kosti!Preto chceme v mene Gabkových rodičov, ale aj v mene ďalších desiatich slovenských detských pacientov a ich rodičov, ktorí práve teraz s nezlomnou nádejou hľadajú vhodného darcu, osloviť všetkých zdravých Slovákov a Slovenky vo veku od 18 do 45 rokov s prosbou, aby sa zaregistrovali v Národnom registri darcov kostnej drene SR a dali tak týmto statočným deťom o kvapku viac nádej na nájdenie vhodného darcu. Vyhľadávanie darcov prebieha nepretržite a každý nový registrovaný darca by mohol byť pre niektorého dúfajúceho pacienta, ten pravý Dobrák od Kosti.

Možno ste práve vy, ten správny Dobrák od Kosti, ktorého krvotvorné bunky môžu zachrániť život a vrátiť zdravie hematologickému alebo onkologickému pacientovi. Na to aby ste dali nádej stačí, ak sa nezáväzne zaregistrujete na stránke www.dobrakodkosti.sk a pošlete do Národného registra darcov kostnej drene, vzorku Vašich slín. Keď sa ani nezaregistrujete, šanca že by Vás našli a poprosili o pomoc neexistuje a svoju pomoc nemôžete ani len zvážiť. Preto sa prosím zaregistrujte, svoje rozhodnutie môžete kedykoľvek prehodnotiť.
A nemusíte sa báť, byť Dobrák od Kosti, nebolí!

Ešte pár faktov na záver:

Každých 15 minút je v EU diagnostikovaný nový pacient s onkologickým ochorením krvi

Pre každého siedmeho pacienta sa bohužiaľ darca nikdy nenájde

Registrovať v národnom registri darcov sa môžu osoby s dobrým zdravotným stavom vo veku od 18 do 45 rokov

Len 1% registrovaných dobrovoľných darcov sa reálne aj darcom stane, ostatný nikdy krvotvorné bunky darovať nebudú

Registrácia v registri darcov je nezáväzná, svoje rozhodnutie môžete kedykoľvek prehodnotiť.

Zákrok sa síce volá transplantácia kostnej drene, ale na rozdiel od orgánov sa krvotvorné bunky, ktoré sa počas darovania odoberú, v tele rýchlo a plnohodnotne nahradia, bez vedľajších účinkov.


S ohľadom na medzinárodnú legislatívu môže za celý život darca darovať krvotvorné bunky len 1 nepríbuznej osobe, ale príbuznému aj opakovane.
Najlepšími darcami bývajú pokrvný súrodenci cca 25% prípadov, ale rodičia nikdy nie sú vhodnými darcami (DNA sa dedí od oboch rodičov a tým pádom nie sú transplantačné znaky úplne zhodné ani s jedným rodičom).

Takmer 100% darcov pre slovenských pacientov sa našlo v strednej Európe a to v drvivej väčšine v Nemecku. Nemecký register má viac ako 5 miliónov registrovaných darcov, Poľský milión, Český 100.000 a Slovenský cca 15.000.

O kvapku lepší

O kvapku lepší

V prípade otázok alebo záujmu o informácie, resp. participáciu na projekte nás prosím kontaktujte.

Partnerský server

Dve percentá z dane na Pravda.sk

Prázdna SMS na 830

PPC Marketing

Poďakovanie darcom

Poďakovanie darcom

Poďakovanie partnerom

Poďakovanie partnerom